• Esileht
  • Uudised
  • Ettevõtte tootmise it-süsteemide kaardistamine ja -hooldus

Ettevõtte tootmise it-süsteemide kaardistamine ja -hooldus

ITHOOLDUS tootmisseadmete hooldusKonkurents ettevõtete vahel on suur. Iga ettevõte soovib oma turundustegevuse tulemusena tarbijale silma paista ning müüa rohkem oma tooteid ja teenuseid. Seda kõike tehes soovitakse olla oma konkurentidest parem ning edukam. Selleks, et olla edukas tuleb jääda kahe jalaga maa peale ja luua seoseid potentsiaalse kliendi peas. 

Ettevõtjate jaoks kõige olulisemaks investeeringuks on tootmisseadmete ja taristu uuendamine.

Arenev tehnoloogia tööstusseadmetes on aga üha tundlikum ning isegi standardite piires lubatud elektrivõrgu häired tekitavad tundlikemates tööstusseadmetes probleeme. Lühikese ja normi piiresse jääva pingekõikumise tõttu võib näiteks jääda seisma trükimasin või peatuda juustutootmine.

Tagamaks tõhusa tootmisprotsessi peavad tehnilise personali töötajad võimaldama seadmetel töötada sujuvalt ja tõrgeteta. Selle saavutamiseks tuleb sobival ajal rakendada hästi läbi mõeldud ja väärtust lisavaid hooldustegevusi ning kaasat tööstuse it-süsteemide hooldamisse ka it-spetsialiste.

Küberturvalisuse teema muutub ettevõtete jaoks aina aktuaalsemaks, kuna pahavara muutub järjest kurjemaks ja selle vastu võitlemine üha raskemaks. Kui ettevõttes on lisaks traditsioonilistele IT-seadmetele ka tootmis- või tööstusseadmeid, on vaja turvata ka neid.

Hea turvalahendus peab tagama võimalikult kõrgel tasemel ründe ennetamise. Kui aga juhtub halvim ja rünnak pääseb perimeetri kaitsest läbi, on vajalik selle mõju kiire analüüs, leviku  kiire ja efektiivne tõkestamine ning võimaliku tekkiva kahju minimeerimine.

Tootmine on suuruselt kolmas enim rünnatud majandussektor ning viimastel aastatel on küberturvalisus saanud üheks peamiseks tootmisettevõtete juhtide probleemiks. Täna ei piisa enam ainult seadmete ja perimeetri kaitsmisest ettevõtte IT-infrastruktuuris. Olukorra teeb keerulisemaks väga kiirelt suurenev arv omavahel ühenduses olevaid seadmeid, järjest kasvavad andmemahud ning rünnakute pidev areng. Selle kõigega toimetulekuks on vaja pidevalt arendada ka ettevõtte kaitsesüsteeme.

Samas ei pruugi täiendavate turvalahenduste järk-järguline lisamine vähendada rünnete edukust ning vajadus on pigem selliste lahenduste järele, mis tagavad kaitse igas ründe faasis: selle ennetamisel, ründe ajal ja peale rünnet. Küsimus ei ole enam niivõrd selles, kas küberrünnak sinu ettevõtte vastu aset leiab, vaid pigem selles, et millal ja kui hästi oled selleks ette valmistatud.

Detailsem taristuinvesteeringute analüüs näitas, et kõikides tööstussektorites on võrdselt esiplaanil energiasüsteemide investeeringud, mis tagaksid stabiilse elektrivarustuse, kuid tagaplaanile on jäetud tööstuse it-seadmed ning nende varundus ja jätkusuutlikkus. 

Parima tulemuse saavutamiseks on võimalik kasutada tootmisseadmete hooldus-juhtimissüsteemi, mille puhul on tegemist info- ja kommunikatsioonitehnoloogia  lahendusega.

Üks Eesti suurimaid toiduainetööstusi kaardistab jooksvalt, kuidas tootmist kiiremini ning efektiivsemalt korraldada. Et olla kindel, et plaanitud muudatused viivad soovitud eesmärgini, on vaja tootmises toimuvat ka pidevalt analüüsida ja mõõta.

Tänu erinevatele it-lahendusele on paranenud tööviljakus olenevalt konkreetsest seadmest 10..15%. Iganädalaselt analüüsitakse, palju on seisakud (rikked, seadistused jm) pikendatud planeeritud tootmisaega, milline on suhe liini tegeliku toodangu hulga ja teoreetilise võimsuse vahel ning hinnatakse praagiprotsenti jm näitajaid. Ülevaade seadmete kasutatavusest võimaldab analüüsida, kuidas kõikumisi vähendada. Juhtimistasandil tähendab see, et ka otsused sünnivad kiiremini ja läbimõeldult.

IT-lahenduse mõju ulatub palju kaugemale konkreetsest liinist, aidates saada ülevaate tervest tootmistsüklist. Näiteks viivitus mõnel liinil võib olla seotud hoopis materjali kohalejõudmisega. Seega pole vaja muuta midagi liini töös, vaid sellele eelnevas protsessis, et üleminekud tootmises oleksid võimalikult sujuvad.

Kuidas oma ettevõtet ja tootmist kaitsta?

Paljud tööstusseadmete juhtsüsteemide ründed saavad alguse nõrgalt kaitstud IT-seadmetest ettevõtte võrgus. Et tagada vähemalt minimaalne kaitse, on soovitatav järgida järgmisi soovitusi:

  • paigalda vajalikud tarkvarauuendused ja turvaparandused;
  • isoleeri tööstusseadmed IT-seadmete võrkudest ja keela otseühendused nende vahel;
  • rakenda reeglistik, mis reguleerib tööstusseadmete võrgusegmendis igasuguse muu tegevuse;
  • piira igasugust ligipääsu välisest võrgust;
  • muuta ära kõik tootja poolt määratud vaikimisi kasutajanimed ja salasõnad;
  • koosta varakult plaan avariitaaste stsenaariumiga, kuidas kavatsetakse tegutseda tõsise küberrünnaku ajal ning peale seda.

Küberturvalisuse tagamiseks võib ettevõte ise palgata omale spetsialisti, kuid see valdkond on väga kiirelt arenev ja seetõttu on risk, et palgatud ressurss on kitsa silmaringiga, kas ei ole tasemel või lahkub ühel hetkel koos vajalike teadmistega. Seega järjest rohkem ettevõtteid vaatab väliste partnerite poole, et usaldada oma turvalisus kogenud spetsialistide hoole alla.

Küsi lahendust oma ettevõtte IT-süsteemile

Täpsema infopäringu saamiseks palume täita allolevad väljad.
Please type your full name.
Invalid email address.
Invalid Input
Please tell us how big is your company.
Invalid Input
Turvakontroll puudub

ITHOOLDUS EESTI OÜ

Reg.nr. 10250525
KMKR Nr: EE100225950
Tehnika 3,
51006 Tartu, Eesti

Swedbank
IBAN: EE632200221017995424

Avatud / Suletud

Esmaspäev - Neljapäev
9.00 - 16.00
Laupäev - Suletud
Pühapäev - Suletud

Kontaktid

Seadmete ja teenuste müük

+372 601 6464
+372 50 20 212

Arvutihooldus ja teenindus

+372 641 4883
+372 51 00 345

E-post
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.